-->

aktuality - kontakt - mapa - napište

Rychlé odkazy

/sklarna/vylety/na-kole

Výlety na kole

Žihle (6 km, 3,5 lesem)
Ve východní části protáhlého náměstí se nachází zbylý portál z renesančního zámečku z roku 1595, vedle barokní kostel sv. Václava.


Rabštejn nad Střelou (6,5 km)
Nejmenší město ve střední Evropě (kolem 20 stálých obyvatel). Za vidění stojí zřícenina gotického hradu Rabštejn,barokní zámek, bývalý klášter (jeden čas sloužil jako penzion) a pozdně barokní kostel Sedmibolestné Panny Marie.


Nový Dvůr (4 km, 2 km lesem)
Bývalý hospodářský dvůr hrabat Lažanských. Při silnici jsou rozvaliny loveckého zámečku, kde pobýval v srpnu roku 1917 Karel Čapek na letním bytě s rodinou Lažanských.  Zámeček koncem 2.světové války vyhořel, dnes jsou z něho zarostlé ruiny. V sousedství je zrenovovaný penzion „U Zámku“.


Chýše (9 km)
Nejstarší historické zprávy o Chyších pocházejí z druhé poloviny 12. století, kde na místě dnešního zámku stála tvrz, sídlo starobylého vladyckého rodu Odolenoviců. Ti na Chyších sídlili plných dvě stě let.

V roce 1466 se Chyše dostávají Buriánu z Gutštejna. V roce 1467 byl hrad v Chyších zcela zničen vojsky krále Jiřího z Poděbrad. Dobytí chyšského hradu a jeho následné poboření se vztahuje k osobě Buriána z Gutštejna, který přistoupením k Jednotě zelenohorské se přidal na stranu odbojných pánů soustředěných okolo nejvyššího purkrabí Zdeňka ze Štenberka. Burián z Gutštejna se hned v roce 1471 přiklonil na stranu krále Vladislava Jagellonského, a tak mu král Vladislav v roce 1473 „hrad pobořený řečený Chyše s vesnicemi a lidmi“ propustil z manství do přímého držení.

Více na www.chyse.com.


^nahoru

Škola v přírodě Sklárna, s. r. o. (c) 2007